(VIDEO) Hramul Mănăstirii de pe Muntele Ceahlă, 2016

Praznicul împărătesc „Schimbarea la Față a Domnului”, cea mai importantă sărbătoare din seria hramurilor nemțene, a adunat și anul acesta pe Muntele Ceahlău mii de credincioși ce au venit să participe la Sfânta și dumnezeiasca Liturghie. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de Preasfințitul părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, de Preasfințitul părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, precum și de un sobor de preoți și diaconi.

Triada hramurilor nemțene se va încheia duminică, 07 august, la Mănăstirea Sihăstria, unde, un ales sobor de arhierei, preoți și diaconi, vor săvârși Sfânta Litrughie, cinstindu-o pe Sfânta Teodora de la Sihla.